Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żychlinie

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

15 marca 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu zagwarantowanie lepszej ochrony osobom, które doświadczają przemocy.

Podstawową zmianą wprowadzoną w ustawie jest sama zmiana pojęcia przemocy i dlatego też dotychczasowa nazwa ustawy z ,, przeciwdziałania przemocy w rodzinie" zmienia się na ,,przeciwdziałanie przemocy domowej".

Z uwagi , że zachowania przemocowe mogą występować również pomiędzy byłymi małżonkami, którzy w świetle prawa nie są już rodziną, czy osobami żyjącymi w związkach nieformalnych, nowelizacja rozszerza krąg osób objętych ochroną na niezamieszkujących razem byłych partnerów. Regulacja dodała nową definicję osoby doznającej przemocy domowej- zgodnie z nowymi przepisami, małoletni, który był świadkiem przemocy domowej, powinien być traktowany także jako osoba doznająca przemocy.

Pozostałe zmiany dotyczą m. in.:

- wprowadzenia dwóch kolejnych form przemocy ekonomicznej i cyfrowej, obok dotychczasowych:przemocy fizycznej , psychicznej i seksualnej;

- dodatkowych form działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową m.in. skierowanie do uczestnictwa w programie psychologiczno- terapeutycznym. Takie rozwiązanie ma na celu wykształcenie u osób stosujących przemoc umiejętności samokontroli. Osoba stosująca przemoc będzie miała obowiązek uczestniczenia w wybranym programie , a za niedopełnienie tego obowiązku przewidziana została kara ograniczenia wolności lub kara grzywny;

-regulacje , które przewidują odebranie broni palnej osobom stosującym przemoc domową;

- modyfikacji procedury ,,Niebieskie Karty";

-pracy zespołów interdyscyplinarnych i dotychczasowych grup roboczych.

To tylko niektóre z licznych zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy, z którymi można się zapoznać pod adresem: Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.

Pogoda

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny obchodzą